Tarsus’ta Barışın Simgesi Beyaz Güvercinler Gökyüzüne Salındı

Tarsus Belediyesi tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen Barış ve Kültür Festivali’nin açılış etkinliğinde, güvercinler 'Barış' dileğiyle uçuruldu.

Tarsus’ta Barışın  Simgesi  Beyaz  Güvercinler  Gökyüzüne  Salındı

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlenen etkinlik, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın Yenice mahallesi Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunması ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından barışın simgesi beyaz güvercinler, protokol üyeleri tarafından özgürce kanat çırpmaları için gökyüzüne salındı.

Burada ilk olarak konuşan Yenice Mahallesi Muhtarı Ali Sırdaş; “Merhaba barış yanlısı Yenice halkı, bugün 1 Eylül Dünya Barış Gününün 17.si olan Yenice Barış ve Kültür Festivali’ne hepiniz hoş geldiniz. 17. Yenice Barış ve Kültür Festivali’ne katkı sağlayan Tarsus Belediye Başkanımız sayın Dr. Haluk Bozdoğan’a, sayın protokole, sevgili Yenice halkıma sonsuz sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum. Barış hakkı bireyler açısından da, halklar açısından da bir insan hakkıdır ve görüldüğü gibi Birleşmiş Milletler tarafından kutsal barış hakkı olarak nitelenmektedir, çünkü barış hakkı bir dayanışma hakkıdır. Barış hakkı insan hakları evrensel bildirgesi ve diğer insan hakları belgeleri esas alındığında yaşam hakkının, işkence yasağının, gözaltında kaybetmelerin, yargısız infazların, faili meçhullerin, soykırımların olmadığı bir yıl diliyorum. Ne yeşil bir zeytin dalı gibi baharlık, ne de bir güvercin kanadı gibi hafiftir barış. Bir bebeğin gülüşü gibi aydınlık, aşk gibi güçlüdür barış. 1 Eylül Dünya Barış Günü’müz kutlu olsun,” dedi.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ise yaptığı konuşmada; “Değerli dostlar öyle bir zamandan geçiyoruz ki bazı şeylerin önemini daha iyi idrak etmemiz gereken Zafer Bayramımız ve barış için yapılan çabalar. Bunların önemini ne kadar daha iyi idrak edersek, bunları ne kadar iyi sahiplenirsek gelecekteki zaferlerimize de ve barışları da kazanmış ve bunları da elimizin altında tutmuş olacağız demektir. Bu ülke çok şey gördü. “Keşke Yunan kazansaydı.” diyenleri de gördü. “Keşke Yunan kazansaydı.” diyenlerin arkasında dua edenleri de gördü ama şu an sadece tek bir şeye ihtiyacımız var. Paylaşmanın, dayanışmanın, dostluğun ve barışın önemini herkese ama herkese daha yüksek bir sesle anlatmak zorundayız. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin özellikle idealler uğruna çalışan, bunun için savaş veren o insanlar sadece barış için bu savaşı verdiler ve o savaşı verirken de daha özgür bir Türkiye için, daha çağdaş bir Türkiye için, laik Türkiye için, din ve devlet işlerinin ayrılması için, laik düzenin bu ülkede mevcudiyetinin en üst düzeye gelmesi için bu savaşı verdiler. Elimizde ki değerlerin ve elimizde olanları kıymetini çok iyi bilelim. 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun" dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar kortej halinde ellerinde Türk Bayrakları ile bando takımının çaldığı marşlar eşliğinde İnönü-Churchill Parkı’na kadar barış yürüyüşü gerçekleştirdi.

Protokol üyeleri, 30 Ocak 1943’te dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in 2. Dünya Savaşı sırasında gizli görüşme yaptığı Beyaz Vagon' u gezdi.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan Vagonda bulunan anı defterini yazdığı mesajda “Bize zaferleri yaşatıp, barışı hâkim kılan ve bunu sonsuzluğa kadar egemen kılan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize minnettarız. Cumhuriyet'in idealler ordusu, sağ olun var olun. Dünya Barış Günü kutlu olsun”  ifadelerine yer verdi.