TARSUS BELEDİYESİNDEN ÜCRERSİZ SRAJLIK MISIR

Tarsus Belediyesi, verim getirecek ekilebilir arazilerinin değerlendirilmesi kapsamında küçük ölçekli hayvan üreticilerine desteğini sürdürüyor. Tarımsal kalkınma hamleleri doğrultusunda Tarsus Belediyesi bünyesine ait olanarazide, ekimi gerçekleşen “Silajlık Mısır” tohumu, çiftçilere ücretsiz dağıtılmak üzere hasadı gerçekleşti.

TARSUS BELEDİYESİNDEN ÜCRERSİZ SRAJLIK MISIR

Tarsus Belediyesi çiftçilerin üretime teşvik edilmesi için gelirlerini arttıracak hamlelerle hayvancılıkla uğraşan üreticileri destekliyor. Yerli üreticilere rahat bir nefes aldırmak ve hayvancılıkta üretimin arttırılması kapsamında çalışmalarını hızla sürdüren Tarsus Belediyesi, üreticiye ücretsiz olarak dağıttığı silajlık tohumun hasadını tamamladı.

Üreticiye dağıtımını yaptığı tohum, Tarsus Belediyesi bünyesinde atıl durumda olan araziye ekilerek meyvelerini verdi. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde Mayıs ayında verilen,mibzerle ekimi gerçekleşen silajlık mısır tohumunun 3 buçuk ay sonunda tarlada hasadı yapıldı. Hasatta 20 tonluk silaj elde edildi. Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın talimatıyla yapılan destekten elde edilen silajlar, 50 kilogramlık paketlere koyulup ücretsiz olarak üreticilere dağıtılacak.

“YAPILAN BU ÇALIŞMALARDAN ÇOK MEMNUNUZ”

Yapılan destekten memnuniyetini dile getiren büyükbaş hayvan yetiştiricisi Recep Canatan “ Belediye Başkanımız Dr. Haluk Bozdoğan’ın yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum.  Tarsus’un büyük ve küçükbaş hayvancılığını desteklemek amacıyla ekmiş olduğumuzmısır silajının hasadını yaptık. Yapılan bu çalışmalardan çok memnunuz.” dedi.

VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ OLARAK MISIR SİLAJLARI DAĞITILACAK

Tarsus Belediyesi Ziraat Mühendisi Mehmet Özer, “Bugün burada Tarsus Belediyesi arazilerinde silajlık mısır tohumlarının hasadını gerçekleştiriyoruz.Arazimiz 8 dekarlık bir arazi. Dönüm başına ise 3 ile 5 ton arası silajlık mısır düşüyor. 3 buçuk ay içerisinde ise hasat zamanı geliyor.Bu doğrultuda başkanımızın verdiği talimatla küçük ölçekli hayvan üreticilerine,vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda 50 kilogramlık torbalara mısır silajlarını paketleyip ücretsiz olarak dağıtacağız.” diyerek hayvan üreticilerinin Tarsus Belediyesi’nin bu hizmetinden son derece memnun olduğunu vurguladı.